Opera i Filharmonia Podlaska stała się ważnym elementem pejzażu Białegostoku - architektonicznym i kulturowym – mówi Jan Poleszczuk, socjolog, profesor Uniwersytetu w Białymstoku. Jego zdaniem powstanie Opery w Białymstoku ma także wymiar ekonomiczny. I nie tylko chodzi tu o pieniądze, które pochłania utrzymanie instytucji czy o to, ile zarabia największa w regionie placówka kulturalna. Chodzi o otoczenie: z Operą powiązana jest branża gastronomiczna, hotelarska, transportowa. W kwietniowym programie „Odeska 1” na antenie TVP Białystok prof. Poleszczuk podkreślał, że Opera i Filharmonia Podlaska będzie musiała wychodzić poza region czy nawet granice kraju. I to w ciągu roku, dwóch, trzech lat. To powoduje, że przed miastem i regionem stoją bardzo ciekawe perspektywy i wyzwania. Nie wystarczy powiedzieć gramy dobre przedstawienia, trzeba umożliwić ludziom kontakt z tą sztuką – by tu dojechali, mieli gdzie spać. Poza tym Opera w Białymstoku to nie tylko spektakle i koncerty, to ten ogrom imprez i wydarzeń, to swego rodzaju „przemysł kulturowy” – to forma wytwarzania wartości nie tylko kulturowych, ale i ekonomicznych – dodawał socjolog.
Faktem jest, że opera ujawniła wielki głód mieszkańców Białegostoku. Głód miejsca, które skupiałoby wszystkie atrybuty metropolitarności – mówiła natomiast o instytucji przy Odeskiej 1 w wywiadzie dla tygodnika „Polityka” socjolożka Katarzyna Sztop-Rutkowska. Jej zdaniem Opera stała się ważną instytucją socjotwórczą, przestrzenią pomagającą w kształtowaniu się i dojrzewaniu białostockiego mieszczaństwa, pojęcia jeszcze do niedawna zupełnie abstrakcyjnego.
Warto dodać, że tematem 14. już odcinka programu „Odeska 1” było także widowisko multimedialne „Requiem” Giuseppe Verdiego. Jak doszło do tego, że Verdi - wielki operowy twórca - postanowił napisać żałobne requiem? – zastanawiał się w programie znakomity dyrygent prof. Mieczysław Dondajewski, który poprowadził w OiFP koncert 4 kwietnia. Innym „niemym” gościem programu był Upiór – tytułowy bohater przebojowego musicalu „Upiór w operze” Andrew Lloyda Webbera. Spektakl ten będzie grany w Białymstoku tylko do 18 maja.
„Odeska 1” to wspólna inicjatywa Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz TVP Białystok.
„Odeska 1”
TVP Białystok, 4 kwietnia 2014
http://www.tvp.pl/bialystok/kultura-i-sztuka/odeska-1/wideo/kwiecien/14663134
Białystok: między operą a disco polo - Kompleks metropolii
Edwin Bendyk, Polityka 25 marca 2014
Program „Odeska 1” w obiektywie Michała Hellera/OiFP